środa, 26 stycznia 2011

Dziecko w samolocie - porady

Dziecko w samolocie

Wybieraj, o ile istnieje taka możliwość przeloty bezpośrednie do miejsca docelowego lub z możliwie najmniejszą liczbą przesiadek.
Pora dnia - dla dziecka dobre są loty wieczorne, wtedy zmęczone całodniową aktywnością dziecko zaśnie i spokojnie przeżyje lot. Po raz pierwszy, wybieraj na początek loty na krótkich trasach, wtedy dziecko powoli zostanie wprowadzone w zupełnie nowy dla niego świat podróży lotniczych.
Przygotowanie do lotu - jeżeli dziecko ma lecieć samolotem po raz pierwszy, spróbuj opowiedzieć mu jak będzie wyglądało podróżowanie samolotem, powiedz mu po kolei co się będzie działo na lotnisku przed odlotem i na pokładzie podczas lotu, ile trwać będzie podróż itp. Wtedy lepiej poradzi sobie z całkiem nową dla niego sytuacją.
Długie czekanie na lotnisku - kiedy lecisz z dzieckiem na lotnisko musisz przybyć trochę wcześniej niż to zalecają linie lotnicze. Wiele lotnisk dysponuje specjalnie wydzielonym kącikiem przeznaczonym dla dzieci, gdzie maluchy mogą oddać się beztroskiej zabawie.
Start i lądowanie - to zazwyczaj dwa najgorsze momenty dla Twojego dziecka, kiedy to może się ono zdecydowanie źle poczuć. Może nastąpić zatykanie uszu.
Aby zmniejszyć dolegliwość, bardzo pomaga podanie dziecku picia podczas startu i lądowania. Może być też jedzenie. Ważne, żeby dziecko cały czas przełykało. Niemowlę najlepiej przystawić do piersi lub podać butelkę z napojem. Starsze dziecko może pić przez słomkę wodę lub sok.
W trakcie lotu - siedzenie w miejscu jest wymagane tylko wtedy, gdy włączona jest sygnalizacja „zapiąć pasy".
Dziecku, które niechętnie zapina pasy można pokazać zapaloną sygnalizację i powiedzieć, że to pilot wysłał do niego wiadomość z prośbą o zapięcie.
Podczas lotu, kiedy kapitan nie wymaga siedzenia w fotelu, dziecko może poruszać się po samolocie. Większość maluchów na pewno chętnie skorzysta z możliwości takiej wycieczki. W samolocie jest sporo ciekawych miejsc do obejrzenia.
Duża część dzieci, przynajmniej na jakiś czas, zainteresuje się widokami za oknem. Zapewnia to rodzicom chociaż chwilę spokoju. Jednakże im dłuższy lot, tym łatwiej o znudzenie dziecka. Aby temu zaradzić, warto wziąć ze sobą zabawki i książeczki. Najlepiej nowe, które jeszcze się nie opatrzyły. Kupmy przed podróżą coś specjalnie na tę okazję.
Dzieci poniżej 2 lat określa się mianem infanta. Podróżują one najczęściej bezpłatnie, lub za niewielką opłatą (niektóre linie pobierają 10% ceny biletu normalnego). W takim wypadku nie przysługuje im jednak osobne miejsce. Infant spędza podróż na kolanach rodziców i jest przypięte do jego pasa oddzielnym pasem specjalnie do tego przeznaczonym.
Jeśli samolot nie ma całkowitego obłożenia i koło nas są wolne miejsca, nie ma problemu, żeby posadzić tam dziecko, lub postawić fotelik-kołyskę, którą można nawet przypiąć pasami.
Istnieje możliwość wykupienia osobnego miejsca dla malutkiego dziecka, natomiast wiąże się to oczywiście z dodatkowymi kosztami, czasem dość wysokimi.
Czasami w samolocie jest zimno. Warto więc wziąć dziecku jakiś kocyk i coś cieplejszego do ubrania. Niektóre linie lotnicze oferują swoim pasażerom koce. Praktykuje się to szczególnie na dłuższych trasach.
Wózek - możemy korzystać z wózka przez cały pobyt na lotnisku i dopiero przy wejściu do samolotu oddajemy go obsłudze samolotu. Wędruje on wtedy do luku bagażowego i zostanie nam wydany przy opuszczaniu samolotu. Będzie znacznie łatwiej poruszać się po lotnisku.
Możemy też nadać wózek razem ze zwykłym bagażem, wtedy postarajmy się odpowiednio go zabezpieczyć.
Wózek nie jest objęty limitem bagażowym.
Limit bagażu - dla infanta wynosi od 5 do 15kg, w zależności od linii lotniczych, z którymi wybieramy się w podróż. Dzieci do 16 roku życia mogą zabrać bagaż o takiej samej ciężkości, jak osoby dorosłe. (od 15 do 20kg w zależności od linii lotniczych). Wózek nie jest objęty tym limitem.
Pakując bagaż podręczny malucha pamiętajmy, aby zabrać
Miejsce w samolocie - dla osób podróżujących z dziećmi najczęściej przewidziane są miejsca z przodu. Można o nie poprosić podczas odprawy bagażowej. Zazwyczaj w pierwszym rzędzie jest więcej przestrzeni.
Udogodnienia dla rodziców i dzieci - renomowani przewoźnicy międzynarodowi często zapewniają akcesoria niezbędne do pielęgnacji maluchów. Dziecko można przewinąć na specjalnym rozkładanym przewijaku, który znajdziemy w toalecie.
Na dłuższych trasach, jeżeli zgłosimy odpowiednio wcześniej, dzieciom poniżej 10 kg zapewnia się specjalne łóżeczka, tzw. Skycots.
Personel pokładowy na naszą prośbę poda nam gorącą wodę do przygotowania posiłku lub podgrzeje jedzenie w słoiczku albo butelkę z mlekiem.
Samodzielna podróż dziecka -dziecko od 5 do 16 lat może odbyć samodzielną podróż samolotem. W takim przypadku wymagane jest pisemne potwierdzenie, że w porcie docelowym będzie na nie oczekiwać upoważniona osoba dorosła.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz